Navigace: Úvod » Magazín » Pozor na klíšťata!

Pozor na klíšťata!

V těchto měsících si dávejte pozor na klíšťata. Klíšťata jsou parazité, které můžeme chytit téměř kdekoli. Vyskytují se v lesích, na loukách, ale i v zahradách. Můžete je chytit nejen v přírodě, ale i ve městech. Pokud máme doma domácího mazlíčka, může klíště přenést do našeho domova v srsti.

Většina klíšťat je nebezpečných, jelikož jejich sliny obsahují nebezpečné viry. Ty mohou způsobit klíšťovou encefalitidu (virový zánět mozku), nebo boreliózu. Viry se při zakousnutí klíštěte přenášejí do krve hostitele, jímž může být člověk nebo zvíře. Pokud má člověk poškozenou kůži, může se nakazit i neodborným odstraňováním klíštěte.

Odstraňování klíštěte

Pokud na kůži nalezneme přisáté klíště, je nutné ho rychle odstranit. Jestliže je klíště malé velikosti, může postačit potírání mýdlovou směsí a odstranění krouživými pohyby (+ je nutné ho vykývat) nejlépe štětičkou, nebo tamponkem. Na velké klíště je vhodné použít kleštičky na odstraňování klíšťat. Vždy je však nutné klíště vykývat. Pokud se klíště přetrhne a v ráně zůstanou kusadla, je potřeba ránu potřít jodovou mastí. V případě zarudnutí místa použijte antibiotikovou mast (nejpoužívanější je Framykoin); kusadla se následně z rány samy vyloučí. Po odstranění klíštěte je vhodné ránu vydesinfikovat jodovou tinkturou, nebo alespoň víceprocentním alkoholem.

Klíšťová encefalitida a borelióza

Místo, kde jsme odstranili klíště, je dobré sledovat. Je třeba dát pozor, zda nezůstává zanícené. Doporučujeme zapsat si datum, kdy bylo klíště vyndané. Je to důležité, jelikož se příznaky po infikování lymskou boreliózou mohou objevit později. Třebaže je po vyndání klíštěte kůže bez fleku, může se po dvou až třech týdnech objevit tzv. kožní forma (v místě kde bylo klíště se objeví červený flek, který nemusí bolet ani svědit). V tomto případě doporučujeme navštívit lékaře, který rozhodne o další léčbě. Může být odebrána krev pro rozbor protilátek, nebo je možné přeléčit infekci antibiotiky. U některých případů se však kožní infekce nemusí projevit a nemoc přechází do chronického stadia, při kterém jsou příznaky mírné, ale bohužel o to vážnější. Mezi ně patří občasná únava, zvýšené teploty neznámého původu, pobolívání kloubů a celkové špatné rozpoložení.

Při napadení virem klíšťové encefalitidy bývají příznaky rychle a závažné. Projevují se vysokou teplotou, bolestí hlavy a malátností. Vždy jsou odvislé od odolnosti organismu, tudíž může být u různých jedinců různě rychlý a prudký nástup nemoci. Při podezření na infekci je nutné vyhledat lékaře, který stanoví další vyšetření.

Jak se před klíšťaty chránit? Doporučujeme chodit do lesa v holinkách a v oblečení s dlouhým rukávem a kalhotami. Vždy je dobré se po návratu dobře prohlédnout. Dle babských rad pomáhá proti klíšťatům užívání vitamínu B. Můžeme také použít nejrůznější repelenty na odpuzování hmyzu včetně klíšťat.

V dnešní době je možné nalezené klíště analyzovat a zjistit, zda v sobě mělo virus. (viz. např. gentrend.cz)

Komentovat

© 2013 Doktorka-Online.cz

Nahoru