Navigace: Úvod » Magazín » Nástrahy letního počasí a koupání

Nástrahy letního počasí a koupání

Koupání v rybníce je příjemné a lze říci, že i zdravé. Před zhruba 100 lety však bylo jistě bezpečnější. Důvodem je narušení ekologie chemickými splodinami ve vzduchu, které se následně splavují deštěm do vody. Tím se mění celkové PH vody, která je pak živnou půdou pro růste některých bakterií, prvoků, řas a plísní. Základní ekosystém rybníků si dříve dokázal se znečištěním poradit a udržet vodu čistou. V současné době je však ve většině rybníků tato samočistící schopnost narušena. Ve vodě totiž převládají škodlivé bakterie nad těmi, které ji udržují čistou. V špinavé vodě se množí prvoci , kteří mohou při koupání způsobovat problémy primárně ženám. Častým problémem jsou vaginální infekce. U dětí se často objevují průjmy, pokud se omylem při hraní vody napijí.

Sinice

Dalším nebezpečím rybníků jsou tzv. sinice, kterým se dobře daří v zásadité vodě. Jedná se o druh řasy, která může u lidí způsobit alergie na kůži či záněty spojivek. Pokud je voda mělká a má bahnitý podklad, tak se dříve v teplém prostředí zkvasí. Čistější a stabilnější jsou rybníky mírně průtokové a s podložím písčitým. Pokud se vykoupete v takovém rybníku, je vždy vhodné se ihned poté osprchovat čistou vodou.

Prudké schlazení organismu

Jakékoli prudké zchlazení organismu je pro tělo šokový stav. Pokud trvá krátkodobě, tak se s ním tělo dokáže vyrovnat. Je však vhodné se mu vyvarovat. Před koupáním v horkém počasí je žádoucí se před vstupem do chladné vody osprchovat, nebo do ní vstupovat postupně od břehu. Tělo se potřebuje aklimatizovat na chladnější prostředí. Nikdy neskákejte do vody rozehřátí. Mnoho lidí se utopili z důvodu křečí a zástav srdce.

V horkém prostředí je nutné dodržovat pitný režim. Nápoje by nikdy neměly být příliš studené. Organismus se rychle podchladí a stejně jako v zimě je možné dostat angínu nebo nachlazení. Stejně nevhodná je klimatizace nastavená na příliš nízkou teplotu.

Komentovat

© 2013 Doktorka-Online.cz

Nahoru