Navigace: Úvod » Magazín » Rizika pobytu na slunci

Rizika pobytu na slunci

V dnešní době, kdy je narušena ochranná vrstva plynů v atmosféře, vzniká tzv. skleníkový efekt. Ten způsobuje, že je na zemi propuštěno více škodlivého záření ze slunce, které nám může škodit. Ochrannou kůže před nepříznivým UVA a UVB zářením jsou pro nás nejrůznější prostředky (užívání betakarotenu pro zvýšení citlivosti kůže a tím ochrany proti záření, krémy a masti s UV faktorem, oleje,…). Ty nás dokážou ochránit před poškozením a rakovinou kůže způsobenou právě UVA a UVB zářením.
Kůže každého z nás je jinak citlivá na sluneční záření. Míra citlivosti se nazývá fototyp. Jedná se zjednodušeně řečeno o reakci kůže na záření – za jak dlouho zčervená a zda zhnědne, na což mají vliv pigmenty v naší pokožce. Podle fototypu se také vybírají ochranné faktory v krémech nebo olejích. Je vhodné se chránit včas, než si kůže zvykne na nové sluneční záření. U citlivějších lidí může docházet k alergickým reakcím, kdy kůže zčervená a kdy se tvoří drobné i větší vodové pupínky, které svědí a pálí.

Úžeh a úpal

Dalším rizikem pobytu na slunci může být i tzv. úžeh a s tím spojený úpal. Obojí vzniká při dlouhodobém pobytu na slunci, kdy je tělo vystaveno vysokým teplotám a dochází k přehřátí organismu. Úpal je reakce na spálení kůže a přehřátí hlavy. Příznakem je zčervenání kůže, bolest hlavy a vysoká teplota. Následkem přehřátí organismu může dojít k zánětu mozkových blan. Úžeh vzniká v horkém prostředí, pokud nemáme dostatek chladných nápojů s minerály. Tělo minerály při pocení vylučuje, a pokud je nedoplníme, dochází k pocitu žízně a následně k únavě a k bolesti hlavy. Při pobytu na slunci může docházet i ke křečím. Je vhodné se chránit ochlazováním těla – nosit pokrývku hlavy, svlažovat a schlazovat tělo i hlavu, pobývat ve stínu a doplňovat minerály.

Komentovat

© 2013 Doktorka-Online.cz

Nahoru