Navigace: Úvod » Nemoci » Alergie

Alergie

Alergická reakce

Alergická reakce je vlastně nepřiměřená reakce organismu na alergen neboli řečeno na cizorodou látku pro tělo nepřijatelnou. Příčin alergických reakcí je mnoho. Více a více klesá odolnost organismu vůči vnějšímu prostředí a tím se zvyšuje množství alergií.

Příznaky a projevy alergií

Příznaky se vždy odvíjí od druhu alergie. Projevují se otoky sliznic, kýcháním, pálením a řezáním očí, vodnatou rýmou, škrábáním v krku či bolestí hlavy. Důsledkem alergie může vzniknout i šoková reakce zvaná anafylaktický šok, ale také plynatost, průjem, nadýmání a křeče v břiše.

Jak vyzrát na alergii?

Nejjednodušším způsobem jak vyzrát na alergii je vyvarovat se podnětům, které ji způsobují. Jestliže máme nějaké problémy a neznáme jejich příčinu, doporučujeme udělat alergologické testy. Mnohdy můžeme být překvapeni jejich výsledkem.

Druhy alergií

Čím máme dokonalejší chemické konzervanty a velké množství chemických přípravků které používáme, o to víc se naše tělo brání. Běžně se také používají Antibiotika, která nám rychle vymýtí infekci.
Alergie jsou pylové, bakteriální, plísňové, na roztoče, na chemické látky, po lécích, na kovy, potraviny, prachové, na trávy, na srst zvířat, na vosí nebo včelí píchnutí, na peří a stále jich přibývá vzhledem k přetechnizované době.

Alergie na mléko

Alergie na mléko bývá vrozená, ale může se projevit také v pozdějším věku. Příznaky této alerige jsou nadýmání, bolesti břicha, průjmy ale i zvracení. Při alergii se podávají náhradní upravená mléka bez laktózy nebo sojové mléko.

Alergie na lepek

Tato alergie je vlastně poruchou metabolismu kterému chybí enzym na štěpení lepku – neboli glutenu.
Příznaky můžou mít mírný nebo těžký průběh. Alergie na lepek se projevuje nadýmáním, bolestmi břicha, objemnými stolicem a celkovým neprospíváním organismu. Příznakem mohou být i projevy na kůži (vyrážka). Jedinou léčbou je dodržování bezlepkové diety. Musí se tedy jíst potraviny, které neobsahují lepek.

Alergie na slunce

Alergie na slunce se odvíjí od citlivosti kůže na sluneční záření (tak zvaný fototyp, který má čtyři stupně). Lidé s citlivější kůží se musí chránit prostředky s ochranným faktorem proti UVA a UVB záření. Preventivně působí i užívaní beta karotenu nejlépe tak měsíc před silným sluncem. Alergie na slunce se projevuje začervenáním, drobnými puchýřky a pokud je silná reakce i zvýšenou tělesnou teplotou. Pokud se již alergie projeví léčí se její příznaky. Podávají se protialergické léky, dále krémy nebo gely, které obsahují zklidňující látky a regenerační vitamíny jako je B6.

Potravinová alergie

Jedná se o alergii tzv. získanou, což znamená že se s ní nenarodíme. Poznáme ji postupně po vytipování jídla, které nám nedělá dobře. Někdy se projevuje mírně pouze nadýmáním, ale mohou se objevit i příznaky celkové. Po požití jídla může vzniknout svědivá vyrážka, otok sliznic, kýchání a pálení v krku či na jazyku. Mohou se objevit i případy tzv. anafylaktického šoku, kdy může člověk i zemřít. Velmi nebezpečné jso geneticky modifikované potraviny kdy se při šlechtění (např. rajčat) do genetického materiálu přidává rybí bílkovina proti kazivosti a člověk s alergiíí na ryby může dostat alergickou reakci při požití rajčat. Tělo vše rozpozná, ale na chuti nic nepoznáme. Výrobci jsou nyní povinni tyto potraviny označit a přesně specifikovat co obsahují. Možnou prevencí je vyvarovat se potravinám, které nám způsobují alergii. Pokud se alergie již obejvila, léčí se příznaky protialergickými léky, zklidňujícími mastmi při vyrážce nebo kapkami při otoku sliznic nosu nebo očí.

Alergie na kočky
Alergii na kočky jistě poznáme při styku se zvířetem. Nejčastěji nás pálí oči, kýcháme, špatně se nám dýchá, ale také se může objevit svědivá vyrážka, pokud zvíře chováme. Prevencí je vyvarovat se styku se zvířetem. Pokud však máme pouze mírnější příznaky a kočičího miláčka máme rádi, mohou se podávat protialergické léky.

Alternativní léčba alergií

Při léčbě alergií můžeme také vyzkoušet alternativní medicínu. Může nám být naordinovaná léčba po vyšetření homeopatem, který podle testů zvolí správný lék. Nedoporučujeme experimentovat s léky na alergie, které neznáme. Sami můžeme vyzkoušet gel na zklidnění kůže nebo kapky do očí nebo nosu (můžeme se také poradit v lékárně). Některé alergie mohou mít vzniknout i díky psychickému rozpoložení. Pokud je člověk v trvalém stresu a napětí, doporučujeme poradu s psychologem nebo kineziologem. Mohou se nám podařit odhalit příčiny nepřiměřených reakcí, způsobených zážitkem ze života.

Komentovat

© 2013 Doktorka-Online.cz

Nahoru