Navigace: Úvod » Nemoci » Bradavice

Bradavice

Bradavicemi nazýváme tvrdé výrustky kdekoli na kůži podobné pupínku. Nebolí nás a ani nesvědí, nejčastěji se vyskytují na nohách nebo rukách. Bradavice způsobuje virus který je přenosný nejčastěji dotykem. Dobře se mu daří ve vlhkém prostředí proto je nejčastější nákaza v bazénech.

Odstranění bradavic

Bradavice se odstraňují více způsoby. Mezi nejznámější patří chemické roztoky, které se natírají přímo na bradavici. Další možností je chirurgické vyříznutí, nebo zmražení tekutým dusíkem u kožního lékaře.

Bradavice na nohou a chodidlech

Nejčastěji dochází k nákaze v bazénech ale i nošením obuvi naboso (např. pří půjčení bot někoho cizího, kdo bradavice má). Na chodidlech jsou bradavice bolestivé zvláště při chůzi, kdy tlačí a může při častějším dráždění a zapaření dojít k zánětu.

Léčba bradavic

Léčba se liší podle místa a velikosti bradavice. Na malé bradavice se nejčastěji dávají chemické roztoky jako je kyselina mravenčí, která kůži rozleptá a spálí tak virus, který způsobuje rohovitost kůže. Z přírodních bylinek pomáhá potírání bradavice bylinkou zvanou laštovičník. Z laštovičníku se po odtržení stonku využívá vytékající žlutooranžové mléko, které nijak nepoškozuje okolní kůži po potřísnění (je ale nutné před aplikací opatrně odstřihnout tvrdou kůži na vrchu bradavice, aby se šťáva lépe dostala na měkkou tkáň kůže). Další možností je zmrazení tekutým dusíkem prováděné u kožního lékaře.

Komentovat

© 2013 Doktorka-Online.cz

Nahoru