Navigace: Úvod » Příznaky » Bolest břicha

Bolest břicha

Bolesti břicha mohou mít mnoho příčin. Záleží primárně na délce bolesti, intenzitě, místě a doprovodnými příznaky jako je zvýšená či vysoká tělesná teplota (ta může indikovat zánět a je vhodné vyhledat lékaře).

Bolest břicha v těhotenství

Bolest břicha v těhotenství se může objevovat často, pokud žena často trpí na nadýmání. Bolesti primárně v začátku těhotenství mohou být příčinou hormonálních změn v těle, kdy se začíná zvětšovat děloha a vnitřní orgány jsou více prokrvené. Vždy je však při bolestech lepší se poradit s lékařem, aby nedošlo k potratu nebo aby v těle nepřetrvával chronický zánět.

Nadýmání a plynatost

Jedná se o velmi nepříjemné projevy, které mohou být způsobeny více faktory. Častou příčinou je nevhodná strava (tučná, bublinkaté nápoje), nebo nepravidelná strava (hladovění a následné přejedení). Další příčinou může být stres, nebo alergická reakce. Projevují se tak primárně alergie na potraviny, jako je nesnášenlivost mléka nebo lepku. Po prodělané nemoci nebo po podávání antibiotik může být příčina v narušené rovnováze ve střevech, kdy jsou vymýceny nebo naopak pomnoženy střevní bakterie, které ve střevech běžně máme a napomáhají správnému trávení. Příčinou však může být i infekční či parazitální onemocnění.

Menstruační bolesti břicha

Menstruační bolesti břicha jsou časté zvláště u žen, které ještě nerodily. Začínají většinou před menstruací a mají různou intensitu. V některých případech může být bolestivá menstruace zmírněna hormonální antikoncepcí. Léčba je možná čaji, které mají protikřečové účinky (Gynastan) anebo protizánětlivými léky (Brufen, nebo v čípkách podávaný Smaspopan), aby došlo k uvolnění křečí. Pomoci mohou i teplé obklady na podbříšek.

Křeče v břiše

Křeče v břiše mají více příčin. Nezánětlivou příčinou může být stres nebo strach. Pokud se jedná o zánět, jsou bolesti většinou provázené průjmem nebo naopak zácpou s vyšší teplotou. Léčba je zvolena podle příčiny. Někdy postačí odlehčit stravu vzít si léky na úpravu stolice. Jedná se o léky na průjem, desinfekci střev, na zácpu či ředění stolice, čípky, kapky, nebo čaje. Při vysoké teplotě nebo déletrvajících křečích je třeba se poradit s lékařem, pro zjištění zda se nejedná o zánět slepého střeva nebo jiné závažné onemocnění.

Komentovat

© 2013 Doktorka-Online.cz

Nahoru