Navigace: Úvod » Příznaky » Bolest páteře

Bolest páteře

Bolesti páteře jsou nejčastěji způsobené oslabením svalů v okolí páteře. Páteř drží celé naše tělo a pokud ji pravidelným pohybem neposilujeme, deformuje se nám a bolí. V případě rychlého růstu v dětství, nebo nepravidelného zatěžování se může objevit skolioza. Pokud se vše včas zjistí, podaří se častým a pravidelným cvičením páteř dorovnat. V případě zanedbání může postižený jedinec v dospělosti zažívat velké bolesti; především poři sedavém zaměstnání a bez pravidelného cvičení. Výborná je běžná chůze na středně měkkém povrchu a plavání, při kterém se posilují mezilopatkové svaly, které jsou nejvíce oslabeny při práci na počítači nebo jakékoli sedavé práci.
Bolesti páteře mohou být také způsobené častým nepravidelným zatěžováním páteře při zvedání těžkých břemen. Potom hrozí nebezpečí poškození meziobratlových plotének (kdy mohou takzvaně vyjet). Můžeme zažívat bolesti silné vystřelující do nohou nebo třísla podle místa postižení.
Dalšími problémy způsobující bolesti jsou degenerativní změny na páteři způsobené stáří. Plotánky jsou ztenčení a tím páteř ztrácí pružnost. Bolesti mohou být způsobeny i příliš měkkým lůžkem na spaní. Další příčinou bolestí může být řídnutí kostí zvláště u starších žen v přechodu a nebo rozpadem kostí (pokud je to způsobeno metastází při rakovině).
V rámci odstranění bolestí můžeme sami zkusit cvičení, ale je dobré se na počátku poradit s odborníkem, aby se cvik prováděl správně a byl zaměřen na oslabenou část páteře. Pokud problémy trvají delší dobu, je potřeba vyšetření ortopedem, který může udělat rentgen či také magnetickou rezonanci a zjistit příčinu bolestí.

Komentovat

© 2013 Doktorka-Online.cz

Nahoru