Navigace: Úvod » Příznaky » Horečka a tělesná teplota

Horečka a tělesná teplota

Kdy již mluvíme o horečce?

O horečce mluvíme v případě je-li tělesná teplota nad 37.5 C a více (to znamená do teploty 42C), kdy uz je tato hodnota nebezpečná pro lidské tělo a mohlo by dojít ke zdravotním komplikacím a poškození orgánů.

Zvýšená teplota a její příčiny

Příčiny zvýšené teploty mohou být různé. Nejčastěji se jedná o zánět v těle buď virového nebo bakteriálního původu. Někdy může zvýšená tělesná teplota vzniknout jako reakce po očkování; příčinou může být i alergie a u malých dětí růst nových zubů. Je to vlastně imunitní odpověď těla na jakoukoli změnu která probíhá v organismu. Dospělí lidé hůře snášejí zvýšenou nebo vysokou teplotu nad 39 C a nebývá tak častá jako u dětí.

Horečka u našich dětí:

Děti mají imunitní odpověď na zánět v těle rychlejší a často mívají velmi vysoké teploty i nad 39 C i 40 C.Pokud je teplota vysoká kolem 39 C, je nutné ji už nějakým způsobem snižovat. Je zde velké nebezpečí křečových stavů a poškození mozku po vysokých teplotách nebo vznik jiných závažných komplikací, zvláště u lidí s jiným chronickým onemocněním.

Zvýšená teplota v těhotenství

Pokud je tělesná teplota v těhotenství mírně zvýšená tak by neměla být nebezpečím pro plod pokud je po 12.týdnu těhotenství. Nebezpečí hrozí v začátku těhotenství, kdy se vytváří jednotlivé orgány a může dojít k poškození plodu a případně i k potratu.

V těhotenství není vhodné podávat protizánětlivé léky pokud není tělesná teplota zvláště vysoká (do 38 C). Postačí klidový režim a pokud to je nutné, tak nasadit léky po poradě s lékařem gynekologem.

Snižování horečky

Při nižší teplotě do 37.5 C není zpravidla nutné podávat žádné léky, postačí klidový režim a dostatek tekutin. Pokud je horečka nad 38 C podávají se léky na snižování teploty.

Léky pro snižování horečky

Léky pro snižování horečky se nazývají antipyretika a patří mezi ně např. Paralen, Brufen, Anopyrin (nejčastější protizánětlivé léky).Pokud je teplota vyšší nad 39 C je nutné dávat již zábaly (zvláště u dětí). Při teplotě nad 40 C hrozí poškození mozku a dochází ke křečím a zároveň je vhodné podat prozikřečové léky. Ty vždy ordinuje dětský lékař.

Komentovat

© 2013 Doktorka-Online.cz

Nahoru