Navigace: Úvod » Příznaky » Vyrážka

Vyrážka

Vyrážkou nazýváme jakékoli změny na kůži v podobě pupínků ať už větších či menších.
Příčiny mohou být různé. Buď je příčina alergického původu a to jsou většinou charakteristické pupínky různých velikostí s vodovou čepičkou nebo jen drobná červená krupička, které se pak mohou po podrbání při svědění až slévat do větších ploch. Nejčastější příčinou je potravinová alergie, ale můžeto být i dotyková alergie po kontaktu s rostlinou ( např. Bolševník může způsobovat až vodové puchýře).
Další příčinou vyrážky mohou být bakterie, které udělají na kůži zánět a vzniká vyrážka buď s vodovými pupínky nebo žlutými pupínky. Po rozškrábání je nebezpečné šíření infekce na další plochy kůže po těle, ale i na druhé lidi pokud byste neměli umyté ruce.
Jako drobná vyrážka na kůži může vypadat také napadení kůže parazitem zákožky svrabové (svrab). Parazit žije v kůži nejčastěji v ohybu zápěstí, loketní jamce, tříslech, podkolení a hodně svědí zvláště v noci pod peřinou.
Léčba se odvíjí od příčiny. Na alergii se používají protialergické léky a místně gely snižující svědění. Na bakteriální příčinu (po určení bakterie výtěrem), se podávají podle původce antibiotika buď celkově v tabletách, nebo místně v mastech.
Na parazitální vyrážky se používají antiparazitní pasty. Vždy je dobré poradit se s lékařem pokud jsou vyrážky častější (např. po požití některého jídla nebo léku)

Komentovat

© 2013 Doktorka-Online.cz

Nahoru